Przejdź do treści

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

koncert dyplomowy – organy | Aleksander Jan Szopa

12 czerwca godz.19:00

Zapraszamy serdecznie na Dyplom Organowy Aleksandra Jana Szopy – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina – Wydział Muzyki Kościelnej, specjalność: Kantor-Dyrygent, Klasa organów dra hab. Piotra Wilczyńskiego, prof. UMFC.

Kościół Wszystkich Świętych – plac Grzybowski 3/5, Warszawa
Środa, 12 czerwca 2024 r., godz. 19:00

PROGRAM:
• Olivier Latry (1962*) – Salve Regina na organy [i schola] (2007)
(cz. I-V), części:
1. Salve, Regína, máter misericórdiae:
2. Víta dulcédo, et spes nóstra sálve.
3. Ad te clamámus, éxsules, fílii Hévae.
4. Ad te suspirámus, geméntes et fléntes in hac lacrimárum válle.
5. Eia ergo, Advocáta nóstra, íllos túos misericórdes óculos ad nós convérte.

• Aleksander Jan Szopa (1997*) – Pièce Romane na organy (2023) – prawykonanie

• Max Reger (1873-1916) – „Christus, der ist mein Leben” z 52 Choralvorspiele, op. 67 (1902/1903)

• César Franck (1822-1890) – Chorał Nr 3 a-moll z Trois Chorals na organy (1890)

Aleksander Jan Szopa powiedział: „Inspiracją do napisania Pièce Romane było wrażenie jakie zrobiła na mnie romańska architektura kościołów i katedr. Są to budowle o grubych, ciężkich ścianach, półkolistych sklepieniach, wysoko umieszczonych oknach i prostych dekoracjach. Prostota wnętrza, panujący wewnątrz półmrok i gregoriańskie śpiewy mnichów potęgują mistyczny charakter i wrażenie bliskości Boga.”
___________________________________________________________________________________

Aleksander Jan Szopa – kompozytor i organista urodzony 15 lutego 1997 roku w Chicago. Absolwent studiów w zakresie muzyki kościelnej i kompozycji w klasie Prof. Piotra Wilczyńskiego i Prof. Pawła Łukaszewskiego. Obecnie jest studentem II stopnia na Wydziale Muzyki Kościelnej UMFC, specjalność: Kantor-Dyrygent w klasie organów Prof. Piotra Wilczyńskiego oraz w klasie dyrygentury Prof. Bartosza Michałowskiego.

Zaczął komponować w wieku 15 lat. Do tej pory skomponował ponad 100 utworów, głównie utwory organowe, ale również utwory fortepianowe, klawesynowe, skrzypcowe, wiolonczelowe, kameralne, chóralne, orkiestrowe, wokalno-instrumentalne oraz muzykę elektroniczną. Ponadto jego utwory są wydane drukiem przez Wydawnictwo Muzyczne ARS MUSICA oraz na płytach CD Requiem Records i Chopin University Press.

Laureat licznych nagród, m.in.: I miejsce w XVI Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim MUSICA SACRA NOVA 2020, I miejsce w Konkursie Kompozytorskim MARIAN SAWA IN MEMORIAM – utwór na organy, I miejsce w Konkursie Kompozytorskim na Miniaturę Klawesynową organizowane przez Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, III miejsce w European Art Competition – Composition, kategoria 1: na instrument solo, wyróżnienie w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Małopolska 2022 Online, kategoria: Organy, III miejsce w World Music Championship 2022 – Composition, kategoria 2: na zespół kameralny, I i III miejsce w XIX Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim MUSICA SACRA NOVA 2023 oraz I miejsce w I Caneres International Music Competition Vienna, kategoria: Kompozycja oraz IV miejsce w AMADEUS COMPOSITION AWARD, kategoria: Instrumental Music – Solo Concerto.

W 2020 i 2022 roku otrzymał stypendium Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS do skomponowania Uwertury 'Rok 1683′ na orkiestrę oraz Siedem Boleści Matki Bożej na skrzypce i organy. W 2021 roku otrzymał stypendium Erasmus, aby studiować za granicą Kompozycję w semestrze zimowym w Konserwatorium Muzycznym Św. Cecylii w Rzymie (2021-2022)

 

Szczegóły

Data:
12 czerwca
Godzina:
19:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie
Plac Grzybowski 3/5
Warszawa, mazowieckie 00-115 Poland
+ Google Map